تبلیغات
گروه فیزیک استان کردستان - گزارش بازدید از شهرستان های سروآباد و مریوان
 
گروه فیزیک استان کردستان
درباره وبلاگ


سایت گروه فیزیک استان کردستان
مکانی برای اطلاع از آخرین اخبار
و فعالیت های گروه فیزیک
و به اشتراک گذاشتن تجربیات متنوع
و ارزشمند همکاران علاقمند
به آموزش فیزیک

ایجاد کننده وبلاگ : سیروان مردوخی
مطالب اخیر

گزارش بازدید استانی گروه درسی فیزیک از شهرستان های سروآباد و مریوان

جلسه گروه فیزیک مریوان
در این بازدید همگی 4 نفر اعضای گروه فیزیک استان کردستان: آقای سعدالله ابراهیمی، آقای عبدالواحد خالدی، آقای سیروان امیری، و خانم بهاره فخرائی در کنار گروه های زیست، شیمی، جغرافی و ... شرکت داشتند. ابتدا از دو دبیرستان نمونه دولتی اسوه و شبانه روزی سمیه سروآباد بازدید به عمل آمد. گفتنی است که کادر اجرایی این دو مدرسه و همچنین دانش آموزان آنها رضایت و امتنان خود را از دبیران فیزیک دلسوز این مدارس ابراز کردند، که جای تقدیر و تشکر دارد. از امکانات آزمایشگاهی و فناوری این مدارس هم بازدید شد.

آزمایشگاه سروآباد
وسایل آزمایشگاهی دبیرستان دخترانه نمونه دولتی اسوه سروآباد

سپس به مریوان رفته و قبل از هر چیز با مدیر آموزش و پرورش و همچنین کارشناس آموزش متوسطه و مسئول گروه های آموزشی شهرستان نشستی صمیمی برگزار شد. در این جلسه، مدیر آموزش و پرورش گروه های آموزشی را بازوی پرتوان آموزش نامید و از همت و علاقه مدیریت و گروه های آموزشی شهرستان برای همکاری با گروه های آموزشی استان و کمک به پیشبرد اهداف تعیین شده خبر داد. در این جلسه همچنین گروه فیزیک از مدیریت آموزش و پرورش و مسئول گروه های آموزشی درخواست کرد که با توجه به بعد مسافت و سختی تردد برای شرکت در دوره ها و گردهمایی های استانی دبیران فیزیک برای دبیران آن شهرستان مشوق کافی از جمله وسیله ی ایاب و ذهاب و برگه ماموریت در نظر بگیرند، زیرا در سال های گذشته مشکلات موجود باعث شده بود که حضور دبیران مریوان در برنامه های استانی کم رنگ باشد. سپس از دبیرستان نمونه دخترانه شایستگان و فعالیتهای ثبت شده منظم و دلسوزانۀ همکاران این مدارس بازدید به عمل آمد.
گروه فیزیک استان پس از بازدید از دبیرستان اندیشه، همچنین در جلسۀ تخصصی گروه فیزیک مریوان حضور پیدا کرد (که با هماهنگی های قبلی آقای ابراهیمی و آقای عزیزی کارشناس محترم استان و نیز سرگروه و کارشناس گروه آموزشی و تکنولوژی شهرستان مریوان در حال برگزاری بود). این جلسه با حضور آقای فاروقی سرگروه فیزیک شهرستان و 16 نفر از دبیران فیزیک مریوان و همراهی اعضای گروه فیزیک استان برگزار شد، و همکاران پای صحبت ها، درددل ها و مسائلی که همگی با آن درگیر بودند (به ویژه مربوط به پایۀ دهم) نشستند. در این جلسه ضمن آشنایی با همکاران فیزیک شهرستان در مورد اهداف و فعالیتهای مورد انتظار گروه فیزیک استان بحث و تبادل نظر صورت گرفت و در ادامه کانال های ارتباطی گروه با همکاران (ایمیل، وبلاگ و کانال گروه و انجمن فیزیک استان کردستان) معرفی و بر مشارکت بیشتر همکاران توانمند این شهرستان تأکید شد. 

مریوان-جلسه گروه فیزیک

جلسه گروه فیزیک مریوان
جلسه تخصصی دبیران فیزیک شهرستان مریوان و اعضای گروه فیزیک استان کردستان

موضوعاتی که در این جلسه عنوان شد، به شرح زیر است:
از برخی مشکلات کتاب دهم صحبت شد. ظاهراً در مورد حذفیات بخشهایی از کتاب و قسمتهایی که بهتر است به صورت مطالعۀ آزاد و بیشتر بدانید مشخص شوند، جلساتی گذاشته شده، که قرار است پس از هماهنگی با سایر استان ها از طرف گروه هیأت تالیف و دبیرخانه کشوری در صورت توافق نهایی، قسمتهای مورد توافق به صورت هماهنگ اعلام شود.
پیشنهاد یکی از همکاران مریوان بر حذف مبحث کولیس و ریز سنج از کتاب فیزیک دهم و طرح آن فقط در کتاب ازمایشگاه بود که پیشنهاد بسیار خوب و بجایی است.
 همچنین در مورد ابهامات موجود در پرسش 1-1 در صفحه 6 کتاب فیزیک دهم بحث شد و یکی از همکاران (آقای داودی) بر لزوم اصلاح و رفع ابهامات پرسش تأکید کردند.
 به سوال یکی از همکاران در مورد ترتیب جایگذاری اعداد در رابطه قبل از تخمین و یا تخمین قبل از جایگذاری پاسخ داده شد.
 در مورد اینکه امتحان پایان ترم به چه صورت خواهد بود (نهایی، استانی یا کشوری) پرسش شد، که جواب آن هنوز معلوم نیست.
 مشکلی که تمامی همکاران به آن اشاره داشتند کمبود ساعت و نداشتن زمان کافی برای پوشش مطالب کتاب در تمامی پایه ها، به ویژه پایۀ دهم بود، که متأسفانه یک مشکل همیشگی است، و امیدواریم برای آن تمهیدی اندیشیده شود. تاکنون که بسیاری از همکاران از خودشان مایه گذاشته و ساعاتی اضافه تر را فی سبیل الله مانده اند و حق الزحمه ای هم دریافت نکرده اند. پیگیری ای هم بابت اضافه کردن به ساعات کتاب های درسی فیزیک تاکنون بی نتیجه مانده است.
 در مورد مبحث تخمین نیز به طور ویژه صحبت شد و تعدادی از همکاران بر لزوم حذف شدن آن تأکید کردند. اما در جلسه در مورد اهمیت و نقش و کاربرد تخمین در مقاطع بالاتر و در زندگی توضیحاتی مبنی بر اینکه آن مبحث موضوعی جالب و بسیار پرکاربرد است و می بایست دانش آموزان کم کم با آن آشنا شوند توضیحاتی داده شد, اما از آنجا که تفهیم آن به طور کامل به دانش آموزان مشکل است و نیاز به زمان دارد، نباید مثالهای پیچیده و چند مرحله ای و عمومی آن گونه که هست در این پایه مطرح شود، و بهتر است با مثال های ساده تر و بعضاً فیزیکی تر شروع گردد. همچنین این موضوع رها نشود، و مثالهای فیزیکی متنوع تر به تدریج در سالهای بالاتر و البته محتوایی با توجه به مبحث درسی اضافه گردد.
 در قسمت دیگری از جلسه به شیوه طرح سؤالات غیراستاندارد و رویکرد تستی مؤسسات آموزشی معروف کشور که هدفهای دیگری را دنبال میکنند نیز صحبت شد، و تأکید شد که همکاران باید از این رویه اجتناب کرده و در کلاس درس بر روی عمق بخشیدن به درس کار کنند و به مفاهیم کتاب و قابل درک شدن بیشتر آن بپردازند. همچنین بر این نکته تأکید شد که همکاران با اتحاد بیشتر و هماهنگ با هم عمل کرده و ازطرح مفاهیم سؤال های خارج از اهداف آموزشی و پیش بینی شده ی کتاب پرهیز کنند. و همکاران می بایست تمام سعی خود را در جهت عوض کردن رویکرد های اشتباه در آموزش به کار گیرند. واقعیت این است که ما هر کاری بکنیم، نمی توانیم همه را از خود راضی نگه داریم، اما حداقل خودمان بدانیم که داریم یک استاندارد و هدف درست را در پیش می گیریم که در دراز مدت تأثیر مثبت خود را خواهد گذاشت.
 بخاطر فشار و توقعاتی که روی معلم فیزیک هست، ما خودکشی می کنیم، تا سیستم و محیط را از خود راضی نگه داریم، و خارج از وظیفه عمل می کنیم. اما این کار فقط بیشتر سطح توقع ها را روی مجموعه بالا برده و فشار روی جمع را بیشتر میکند. گاهی هم فشارهای نادرستی که همکاران به یکدیگر می آورند، روحیۀ معلمان را تضعیف می کند (مثلاً زیرآب زدن و بدگویی کردن برای گرفتن جای همکار در یک مدرسۀ خاص و ...). یکی از راهکارها این است که همکاران دیدگاه خود را نسبت به مدارس و تعریف توانمندی عوض کنند. هر همکاری سعی کند در مدارس مختلفی ساعت بگیرد، تا دانش آموزان همۀ مدارس بتوانند از حضور دبیران توانمند بهره مند شوند. در ضمن، فضا برای همکاران تازه نفس دیگر برای محک زدن خود و تجربۀ مدارس خاص هم ایجاد شود. همکاران پشت هم و حامی هم باشند. آقای خالدی اشاره کردند که پیشنهاد داده اند همکارانی که همیشه فقط در مدارس خاص درس می دهند، موظف شوند حداقل 6 ساعت در مدارس عادی درس بگیرند که متأسفانه با اینکه حضور این افراد در مدارس عادی می تواند بسیار ارزشمند باشد این درخواست هیچ گاه عملی نشده.
 در مورد مدرسی دوره ها و همچنین حضور همکاران در دوره ها و علت حضور کمرنگ آنها نیز صحبت شد. ظاهراً دوری راه و پرپیچ و خم بودن جاده مزید بر علت می شود، که قرار است برای کارگاه ها و دوره های آتی، تمهیداتی مانند محل اسکان دو- سه روزه و ماشین و حق مأموریت و ... اندیشیده شود. در واقع، وقتی همکاران پیگیر و حاضر باشند، می توانند حق خودشان را مطالبه کنند. آقای امیری در اینجا دورۀ برگزار شدۀ سال گذشته را یادآور شدند که طبق گفتۀ همکاران شرکت کننده بسیار مفید و پربار بوده، اما جای همکاران مریوانی واقعاً خالی بوده است.
 به گرفتن آزمون ضمن خدمت آزمایشگاه هم برای دریافت گواهی ضمن خدمت به شدت اعتراض شد که امیدواریم این همکاران با هماهنگی از دادن امتحان خودداری کنند.
 در مورد فعالیتهایی که انتظار می رود همکاران بیشتر مشارکت داشته باشند، مانند: فیلم سه دقیقه ای و تجربیات آموزشی و تحلیل محتوای کتاب فیزیک دهم بر اساس معیار ویلیام رومی که حتی می تواند برای همکار در کنفرانس فیزیک مقاله به همراه داشته باشد، نیز صحبت شد. قرار است انجمن هم اینگونه فعالیت های همکاران را پیگیری کرده و از افراد برتر تقدیر کند.
 در انتهای جلسه همچنین بر اهمیت عضویت و همکاری دبیران فیزیک در انجمن معلمان فیزیک کردستان تأکید شد. عضویت در انجمن علاوه بر امتیازی که می تواند برای همکار در پی داشته باشد، از آنجا که قرار است فعالیت های انجمن و فضایی که در اختیار دارد گسترش پیدا کند و آزمایشگاه مجهز و پارک علوم و فناوری برای آن تهیه شود، حضور همکاران می تواند برای هر دو طرف مفید و پربار باشد.
 در خاتمه از همکاران فیزیک شهرستان مریوان درخواست شد که در پیش برد برنامه ی عملیاتی سرگروه شان و نیز مشارکت در برنامه های لازم الاجرای دبیرخانه راهبری فیزیک همکاری و مساعدت و مشارکت فعال داشته باشند .
 همچنین از زحمات سرگروه محترم اسبق جناب آقای ابوبکر رحمانی تقدیر و تشکر، و برای سرگروه جدید جناب آقای فرید فاروقی آرزوی موفقیت شد .
 در مورد وبلاگ و کانال انجمن هم در پایان اطلاع رسانی شد:

وبلاگ انجمن فیزیک استان کردستان:     www.anjomanphyskurd.mihanblog.com

وبلاگ گروه فیزیک استان کردستان:     www.kurdph.mihanblog.com

کانال تلگرامی مشترک گروه و انجمن فیزیک استان کردستان:     @kurdphysics

از این طریق همکاران می توانند فعالیتهای گروه و انجمن استان کردستان را پیگیری کرده و همچنین با انعکاس نظرات، مسائلی که با آن درگیر هستند، و ارسال فعالیت ها و تجربیاتشان در پربارتر کردن آن سهیم باشند.

نوع مطلب : بازدیدهای تخصصی، اخبار، همایشها و نشستهای تخصصی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 18 خرداد 1398 05:37 ق.ظ

I've been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :