تبلیغات
گروه فیزیک استان کردستان - مطالب بهمن 1395
 
گروه فیزیک استان کردستان
درباره وبلاگ


سایت گروه فیزیک استان کردستان
مکانی برای اطلاع از آخرین اخبار
و فعالیت های گروه فیزیک
و به اشتراک گذاشتن تجربیات متنوع
و ارزشمند همکاران علاقمند
به آموزش فیزیک

ایجاد کننده وبلاگ : سیروان مردوخی
مطالب اخیر

گزارش کارگاه :

برگزاری کارگاه تحلیل محتوای کل کتاب درسی فیزیک پایه دهم و رفع ابهامات موجود و انتقال نظرات اصلاحی همکاران به یکی از اعضای مؤلفین کتاب درسی فیزیک پایه دهم

یکی دیگر از  فعالیت های انجام شده در سمینار تحلیل مطالب فیزیک پایه دهم و ارائه ی نقد هایی در مورد محتوا و همچنین پرسش هایی در مورد برخی نکات مبهم فیزیک پایه ی دهم بود. این کار به صورت جلسه ای عمومی در سالن اجتماعات محل سمینار برگزار گردید. برای مدیریت بهتر جلسه از شهرستان های مناطق مختلف کردستان نمایند ه هایی بر روی صحنه حضور یافتند و همچنین آقای مردوخی یکی از مؤلفین کتاب فیزیک پایه دهم همکاران روی صحنه را همراهی کردند. در این جلسه نکات متنوعی در مورد ابهامات کتاب درسی و برخی نقد های وارد بر آن از طرف همکاران مطرح شد که ضمن یادداشت آن ها توسط آقای مردوخی توسط ایشان و همکاران روی صحنه پاسخ داده می شد. از نتایج مثبت این جلسه می توان به موراد زیر اشاره نمود:

1 -   توضیح و تفسیر در مورد برخی مطالب و سر فصل های کتاب فیزیک پایه دهم و تبیین اهداف آموزشی آن برای جلوگیری از گمراه شدن همکار و دانش آموزان.

 2 - ارائه ی نظر در مورد حذف برخی مطالب غیر ضروری کتاب و یا جابجایی برخی از مطالب از فصلی به فصل دیگر و یا از کتاب فیزیک به کتاب آزمایشگاه علوم.

3 - کسب اطلاعاتی در مورد مطالب و سرفصل های مربوط به کتاب های در دست تألیف فیزیک در سال آینده و بیان ورفع ابهامات مربوط به آن ها.

4 - انتقال نظر ها و پیشنهادات دبیران فیزیک استان کردستان به گروه تألیف کتاب فیزیک پایه ی دهم.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 13 بهمن 1395 :: نویسنده : سعدااله ابراهیمی

گزارش کارگاه:

نقد و بررسی سطر به سطر فصل های کل کتاب فیزیک دهم و رفع اشکالات و نواقص علمی و تایپی در قالب کارهای گروهی

با توجه با آن که کتاب فیزیک پایه دهم کتابی جدید التألیف است و امکان وجود اشکالات نگارشی یا تایپی و یا علمی در آن وجود دارد لذا یکی از پیشنهاد های دبیرخانه راهبری فیزیک به همه ی گروه های فیزیک در سراسر ایران اطلاع رسانی به دبیران فیزیک در مورد ارائه  پیشنهادات اصلاحی و مشخص نمودن موارد دارای اشکال در کتاب فیزیک پایه دهم و همچنین ارائه موارد صحیح یا پیشنهادی آن ها بود. در همین راستا گروه و انجمن فیزیک با توجه به فرصت پیش آمده برای همکاران و امکان هم‌اندیشی مناسب در سمینار یکی از فعالیت های  مهم را بررسی همه جانبه کتاب فیزیک دهم و ارائه نظر از تیم های شامل همکاران دیدند. به همین منظور در سومین فعالیت علمی سمینار , انجمن فیزیک  و گروه فیزیک استان کردستان  ضمن سازماندهی همه همکاران شرکت کننده در قالب 8 گروه 10 نفری, به هر گروه قسمتی از کتاب فیزیک برای بررسی ریزبینانه و مشخص نمودن موارد دارای مشکل آن محول شد و بدین ترتیب تمام کتاب فیزیک دهم  برای بررسی و نقد تحت پوشش قرار گرفته شد. نکته جالب اینکه با توجه به آن که کار به صورت تیمی و به صورت تقسیم بندی مطالب انجام شد به هر گروه و هر دبیر فیزیک صفحات و مطالب معدودی برای بررسی وجود داشت و همین امر باعث شد که دقت و ظرافت انجام کار  برای بررسی بالا برود و هر همکار ضمن بررسی کامل مطالب,  فرصت کافی را برای نظر خواهی و بحث با سایر همکاران در گروه خود و استفاده از نظرات آن ها، داشته باشد. خوشبختانه این کار با همکاری, مساعدت و استقبال همکاران فیزیک مواجه شد و فعالیتی پر بار و با نتایج مطلوب بود. همکاران هر گروه در مکان هایی که برای این کار در نظر گرفته شده بود دور میز هایی به تبادل نظر و بررسی دقیق مطالب پرداختند. با توجه به آنکه هر همکار حدود یک و نیم ساعت در این گروه ها مشغول بررسی کتاب بود در نتیجه می توان گفت که حدود 120 ساعت در مجموع برای بررسی دقیق کتاب  فیزیک پایه دهم وقت صرف شد. در پایان انجمن و گروه فیزیک ضمن جمع آوری  همه فرم های مربوط به پیشنهادات اصلاحی, تدوین  آن ها را برای جمع بندی کامل و ارئه پیشنهادات در قالب گزارشی مدون جهت ارسال به دبیرخانه به گروه فیزیک استان واگذار نمودند. گروه فیزیک نیز ضمن مطالعه کامل همه ی فرم های  جمع آوری شده ضمن تطبیق مجدد با مطالب کتاب درسی و بررسی شماره سطر ها و فصل ها ضمن بحث گروهی  در مورد برخی از مطالب عنوان شده  در قالب گرارشی آن را به دبیرخانه راهبری کشوری فیزیک ارسال نمود.

برای مشاهده فایل تصحیحات پیشنهادی می توانید لینک زیر را دانلود کنید 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :